Nd:Yag Lazer


Teknolojiler Banner

Nd-YAG Lazer Nedir?

1064 nm dalga boyunu kullanan Nd-YAG lazerler renge karşı duyarlı olmadığından koyu ten rengine sahip olanlar ve bronz tenlilerde epilasyon kullanımı için popüler olan bir lazer teknolojisidir.

Nd-YAG Lazer ile yapılan epilasyonda prensip, kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin’in lazer ışığı tarafından emilerek ısıya dönüşmesini sağlamaktır. Amaç ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile kıl folikülünü tahrip etmektir.

Özellikle daha derinde olan kıl köklerini (kalça, sırt, koltuk altı v.s.) tahrip etmede diğer lazerlerden daha başarılıdır. Ayrıca koyu tenlilerde açık kahverengi ve ince tüylerde başarılıdır.

Nd-YAG lazerler cildin derin katmanlarına kadar ulaşabilir. Asıl etkisini melanin değil hemoglobine tutunarak elde ederler. Hemoglobine tutunabilmesi sayesinde kılcal damar tedavisinde başarıyla kullanılabilmektedir. Nd-YAG lazerler kılcal damar ve varislerin tedavisinde kullanılan başlıca lazerlerdir. Kılcal damar ve varisler üzerine çok etkilidirler. özellikle 5 mm altındaki kılcal varislerde sonuçlar mükemmeldir. Tek seansta bile kılcal varislerden tamamen kurtulmak mümkündür.

Endikasyonları:

  • Epilasyon
  • Cilt Lekeleri
  • Cilt Gençleştirme
  • Vasküler Lezyonlar
  • Tırnak Mantarı

Nd-YAG Lazer epilasyon seans sayısı ve uygulaması?

Lazer epilasyonda seans sayısı uygulanan vücut bölgesi, cilt tipi ve kıl yapısı ve kılların telojen sürelerine göre değişmektedir. Unutulmamalıdır ki lazer epilasyon seansı sadece uygulanan bölgedeki aktif büyüyen tüylerin yani anajen evresindeki tüy köklerine etki edebilmektedir.

Dinlenme halindeki kıl kökü lazer epilasyon uygulamasından etkilenmemektedir ya da çok az etkilenmektedir.

Orion Nd-YAG Lazer ile önerdiğimiz bölgeye göre değişmekle birlikte 6-8 hafta aralıklarla tekrarlayan uygulamalar yapılmasıdır. Ana seanslardan 2 ile 3 hafta sonra kontrol seansı önerilir ve kalan tüyler giderilir . Genel kural olarak 6-8 hafta arayla yapılan ortalama 6 seans sonuç için yeterlidir.